Teraz już pora na XVII Jarmark Cysterski!

Przez ostatnie tygodnie Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE promowała kolejną edycję tej znanej pelplińskiej imprezy. Realizując zadanie zlecone przez Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, LOT KOCIEWIE kilkukrotnie prezentowała atrakcyjność turystyczną tego wydarzenia organizując w kilku różnorodnych miejscach specjalnie Jarmarkowi dedykowane eventy.

Rozpoczęło się na Unikatach z Kociewia podczas Jarmarku Dominikańskiego, potem przyszedł czas na Festiwal Wisły na bulwarze toruńskim, następnie dwa dni Festiwalu Smaku w Grucznie a zwieńczeniem tej mini kampanii promocyjnej był specjalnie przygotowany przez LOT KOCIEWIE mini Piknik Cysterski pod Bramą Wyżynną w Gdańsku.

Popołudniem 12 września, obok gdańskiej starówki, a tuż obok Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej stanęły dwa namioty, pod którymi powstałą aktywna aranżacja, która przyciągnęła uwagę gdańskich przechodniów i przechadzających się tamtędy turystów. To dzięki uprzejmości Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, gospodarza tego miejsca.

W swoim namiocie LOT KOCIEWIE udzielała informacji o Jarmarku, a młodzieńcy w strojach cysterskich rozdawali ulotki promocyjne oraz częstowali odwiedzających jabłkami z kociewskiego sadu w Miłobądzu.

Drugi namiot miał swój niepowtarzalny nastrój – pachniało, brzmiało i biło z niego prawdziwie Duchową Stolicą Kociewia.

- Na finałowe wydarzenie promocji Jarmarku Cysterskiego zaprosiliśmy szczególnych partnerów. „Brat Kiljan”, czyli Grzegorz Kilian, pomysłodawca i twórca Skryptorium Pelplińskiego nauczał podstaw kaligrafii w swym plenerowym warsztacie. Jego „uczniowie” z pietyzmem wypisywali literki, a co sprawniejsi w tej sztuce nawet swoje imiona. Z techniką pracy w bursztynie zaznajamiali pelplińscy mistrzowie tej sztuki Panowie Szulc, ojciec i syn z pracowni bursztyniarskiej z Pelplina – na pamiątkę spotkania z nimi, można było własnoręcznie zrobić sobie bursztynową pamiątkę. – mówi Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE, Piotr Kończewski

W namiotach rozbrzmiewały chorały gregoriańskie, a przed - widzowie mogli obejrzeć wystawę historyczno-zdjęciową o pięknie architektury i niezwykłości zabytków pocysterskiego Pelplina.

Wielu odwiedzających nasz swoisty piknik cysterski w Gdańsku podkreślało, że nie byli jeszcze w Pelplinie i chętnie przyjadą, być może nawet podczas najbliższego Jarmarku Cysterskiego, który odbędzie się już w najbliższy weekend 15-17 września!

 

Z życia LOT...

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie”, która miała miejsce w 1807 roku. Tego dnia nie ma jednych centralnych obchodów, ale odbywają się wystawy, happeningi, warsztaty regionalne czy apele.

Wczoraj, z inicjatywy jednego z tczewskich filatelistów, Poczta Polsa do obiegu wprowadziła dwa znaczki pocztowe. Na znaczkach przedstawiony jest Samborek-maskotka miasta, na tle zabytkowych mostów przez Wisłę w Tczewie oraz na tle tczewskiej fary. Zabytki te, są najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami miasta.

 

Już niedługo wydamy nową publikację. Na półkach w naszej Informacji Turystycznej rozgości się mapa Powiatu Tczewskiego ukazująca wszystkie szlaki turystyczne oraz najważniejsze atrakcje tej części Kociewia.