Powiśle i Kociewie rowerem

Jeszcze 4-5 lat temu byłoby to utrudnione... I choć w prostej linii to zaledwie kilka kilometrów, to droga nie była łatwa - zwłaszcza kiedy ze względu na warunki na rzece nie kursował prom. Za to od trzech lat mieszkańcy Powiśla i Kociewia mogą już z łatwością dostawać się na drugą stronę. Zbudowany most ułatwił komunikację mieszkańcom, ale i turystom. Od tego czasu sąsiedzi odwiedzają sąsiadów, wzrósł ruch turystyczny...
 
- Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wspólnie z Urzędem Miejskim w Kwidzynie, Urzędem Miasta i Gminy Gniew, Urzędem Gminy Nowe oraz Gminą Smętowo Graniczne zapraszają na imprezę rowerową: 2. Powiślańsko-Kociewski Rajd Rowerowy - mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE. - W dniach 23-24 lipca aktywnie połączymy Powiśle z Kociewiem. Data rajdu nawiązuje do dnia otwarcia mostu przez Wisłę.
 
Zeszłoroczny sukces organizacyjny imprezy pozwolił na zaplanowanie kolejnej edycji w roku bieżącym. Trasa została tak opracowana, aby możliwe było odwiedzenie najbardziej urokliwych zakątków po obu stronach królowej rzek Polski.  
 
- Kociewski brzeg Wisły to również Nowe, ale i cały obszar na południe aż do Świecia i Chrystkowa – podkreśla Zbigniew Lorkowski, Zastępca Burmistrza Nowego. - To bardzo ciekawe tereny, świetne do turystyki rowerowej. Mamy fragment Wiślanej Trasy Rowerowej, szlak Grzymisława oraz szlak Napoleona. W tym roku będziemy gościć rajd na terenie naszej gminy.
 
W tym roku start jest po powiślańskiej stronie Wisły, a więc zgodnie z umową, i nazwa adekwatna: powiślańsko-kociewski. Rajd ruszy z Kwidzyna o godz. 10:00. Pierwszego dnia do przejechania będzie nieco ponad 50 km, nocleg w warunkach turystycznych (należy posiadać karimatę i śpiwór - bagaże będą przewożone!) przewidziany jest w szkole w Nowem. Trasa powiedzie przez Leśnictwo Bogusze-Sadlinki-Nowy Dwór– Korzeniewo-Opalenie-Wiosło-Kozielec-Milewko-Nowe. W niedzielę natomiast, w drodze powrotnej z Nowego na Powiśle, do pokonania będzie również ok. 50 km przez Rychławę - Lalkowy - Frącę - Kopytkowo - Smętowo - Wyręby - Piaseczno - Tymawę - Jaźwiska - Korzeniewo do Kwidzyna.
 
- Budowa mostu skróciła drogę z Powiśla na Kociewie, zmniejszyła się odległość do pokonania, a też skróciliśmy dystans do wzajemnych działań - podkreśla Jan Kozłowski z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. - Przede wszystkim dzielimy się informacjami o odbywających się wydarzeniach na naszych terenach oraz choćby współorganizaujemy ten rajd.
 
Zapisów na Rajd można dokonać telefonicznie (58 531 37 41), bądź mailowo (info@kociewie.eu). 
 
 

Aktualizacja na dzień 13 lipca 2016 r.: BRAK WOLNYCH MIEJSC!

 

Z życia LOT...

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie”, która miała miejsce w 1807 roku. Tego dnia nie ma jednych centralnych obchodów, ale odbywają się wystawy, happeningi, warsztaty regionalne czy apele.

Wczoraj, z inicjatywy jednego z tczewskich filatelistów, Poczta Polsa do obiegu wprowadziła dwa znaczki pocztowe. Na znaczkach przedstawiony jest Samborek-maskotka miasta, na tle zabytkowych mostów przez Wisłę w Tczewie oraz na tle tczewskiej fary. Zabytki te, są najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami miasta.

 

Już niedługo wydamy nową publikację. Na półkach w naszej Informacji Turystycznej rozgości się mapa Powiatu Tczewskiego ukazująca wszystkie szlaki turystyczne oraz najważniejsze atrakcje tej części Kociewia.