Pograniczem na dwóch kółkach

Nowa propozycja turystycznego odkrywania Kociewia i Kaszub zaproponowana przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE spotkała się ze sporym zainteresowaniem. W czasie weekendu rowerzyści przemierzyli ponad sto kilometrów pomiędzy Kaliskami a Kościerzyną.
- Cieszę się, że po krótkim czasie nieobecności rajdów w naszej gminie impreza rowerowa wraca do Kalisk - witając uczestników podkreślał Sławomir Janicki, Wójt Kalisk. - Mam nadzieję, że własnie ten Kociewsko-Kaszubski lub Kaszubsko-Kociewski Rajd Rowerowy na stałe zagości w naszym terenie i w kalendarzu wydarzeń wiosennych. Życzę udanej imprezy.
Jak informują organizatorzy nazwa tej imprezy bedzie się zmieniała z roku na rok. Poza kolenym numerem edycji raz będzie to Kociewsko-Kaszubski, a na drugi rok odwrotnie - Kaszubsko-Kociewski. Wszystko bedzie zależało od miejsca startu i kierunku jazdy - z Kociewia na Kaszuby i na odwrót.
- Pogranicze tych dwóch regionów to świetne tereny do jazdy rowerem: mało uczęszczane asfalty, leśne dukty, polne drogi - niestety piaszczyste, ale to też ma urok - mówi Piotr Kończewski, dyrektor Biura LOT KOCIEWIE. - Prócz krajobrazów jest tez sporo miejsc ciekawych do odwiedzenia, więc tras nie powinno nam zabraknąć.
W tym roku ponad sześćdziesięciu rowerzystów przez dwa wiosenne dni mieli okazję poznać, często nieznane, zakątki pogranicza Kaszub i Kociewia. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, ale i Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach czy kaszubski market w Nowej Karczmie - z pysznym żurkiem i innymi smakołykami regionalnymi.
- Po raz kolejny nie zawiedliśmy się na współpracy z samorządem lokalnym - podkreśla Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE. - Dzięki zaangażowaniu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”, Gmin: Kaliska, Stara Kiszewa, Kościerzyna mogliśmy tak sprawnie przeprowadzić imprezę. Rajd został dofinansowany z budżetu Powiatu Starogardzkiego oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, koszulki czy breloki, na wielu postojach czekał na rowerzystów poczęstunek, opiekę nad rowerami sprawował zepsutyrower.pl - serwis techniczny.

Kolejne imprezy rowerowe organizowane przez LOT KOCIEWIE już w lipcu (2. Powiślańsko-Kociewski Rajd ROwerowy) i sierpniu (19. Kociewsko-Borowiacki Rajd Rowerowy), a za rok w maju kolejny, 2. Kaszubsko-Kociewski Rajd Rowerowy.

Z życia LOT...

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie”, która miała miejsce w 1807 roku. Tego dnia nie ma jednych centralnych obchodów, ale odbywają się wystawy, happeningi, warsztaty regionalne czy apele.

Wczoraj, z inicjatywy jednego z tczewskich filatelistów, Poczta Polsa do obiegu wprowadziła dwa znaczki pocztowe. Na znaczkach przedstawiony jest Samborek-maskotka miasta, na tle zabytkowych mostów przez Wisłę w Tczewie oraz na tle tczewskiej fary. Zabytki te, są najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami miasta.

 

Już niedługo wydamy nową publikację. Na półkach w naszej Informacji Turystycznej rozgości się mapa Powiatu Tczewskiego ukazująca wszystkie szlaki turystyczne oraz najważniejsze atrakcje tej części Kociewia.