Kociewie ART – kulturalna wizytówka Regionu

Jednym z elementów Święta Kociewia, które odbędzie się 2 sierpnia, w Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika będzie wydarzenie artystyczne pod nazwą Kociewie ART. To między innymi specjalnie przygotowana ekspozycja prac artystów z Kociewia. Wystawa czynna jest od 27 lipca do 7 sierpnia, natomiast uroczysty wernisaż odbędzie się właśnie 2 sierpnia o godz. 17.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

 

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia przestrzeń wystawienniczą gdańskiego Ratusza Staromiejskiego podzielona została pomiędzy trzy instytucje: Starogardzkie Centrum Kultury, Fabrykę Sztuk z Tczewa oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. Każda z nich zaprezentuje różne dzieła.

 

- Zdecydowaliśmy się na siedmioro artystów związanych ze Starogardem Gdańskim – mówi Ewa Roman, dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury. – Będą to dzieła: Krzysztofa Bagorskiego, Adama Harasa, Magdaleny Haras, Józefa Olszynki, Zofii Sumczyńskiej, Teresy Trzewik oraz Pawła Wyborskiego. Artyści prezentują różne techniki, od malarstwa olejnego przez  akwarele po akryl czy grafikę warsztatową w technice suchej igły.

 

Z Kociewia Świeckiego prezentować się będzie małżeństwo artystów: Łukasz Lewandowski i Sviatlana Dzemidovich. Specjalizują się w grafice warsztatowej oraz rysunku. Jak sami o sobie mówią są tworzącymi szczęśliwymi rodzicami i małżonkami, a Sviatlana dodaje, że na powstanie prac poświęca cały swój wolny czas, którego nie ma zbyt wiele, bo większość czasu przeznacza na bycie mamą trójki dzieci. 

 

Nieżyjący już Bogdan Lesiński to bohater tczewskiej części wystawy. Z zawodu był technikiem–mechanikiem, ale pracował jako plastyk w jednym z zakładów w Tczewie. Był samoukiem. Całe życie poświęcił na pokonywaniu trudności warsztatowych oraz doskonaleniu środków wypowiedzi artystycznej. Nie chodził na żadne kółka plastyczne, nie korzystał z rad instruktorów, ani malarzy profesjonalnych. Swoją wiedzę uzupełniał czytając pisma o sztuce jak „Sztuka” czy „Projekt”.

 

- Lesiński był twórcą bardzo płodnym, szacuje się, ze wykonał ok. 5 000 prac. Także techniki, którymi posługiwał się artysta były bardzo różnorodne: olej, tempera, akwarela, tusz, rysunki wykonane piórkiem, ołówkiem, kredkami – podkreśla Kamila Gilmeister z Fabryki Sztuk. - Stworzył swój własny, rozpoznawalny styl, wniósł do swojej wypowiedzi osobisty i szczery pierwiastek. Jego obrazy są bardzo trudne do zinterpretowania, ich tematyka rozciąga się od bajkowych postaci i zwierząt, poprzez pastelowe pejzaże aż po tematy ze sfery sacrum. W obrazach  Lesińskiego kolory są żywe i bardzo intensywne. Jego obrazy są baśniowe. Ta baśniowość wynikała z nostalgią za dzieciństwem, pomagała oderwać się od szarej codzienności i monotonii życia. Malarstwo Lesińskiego bardzo silnie oddziałuje na zmysły człowieka.

 

Kociewie ART jako wspólne przedsięwzięcie całego Regionu Kociewie jest nową propozycją i nowym elementem tegorocznego Święta Kociewia, ale jak podkreślają organizatorzy, może stać się cyklicznym wydarzeniem artystycznym promującym kulturę naszego Regionu.

 

Szczegóły całego wydarzenia dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na Facebooku: www.fb.com/lot.kociewie

 

Autor: Bogdan Lesiński, zbiory Fabryki Sztuk

Z życia LOT...

12 czerwca 2019 roku w Fabryce Sztuk  odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE. Przewodniczącą obrad została Magdalena Olszewska Wiceprezes LOT KOCIEWIE, a na protokolanta wybrano Piotra Kończewskiego Dyrektora Biura LOT KOCIEWIE.

To słowa, którymi zwracał się Jan Paweł II do zgromadzonych na górze pod Pelplinem w dniu 6 czerwca 1999 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz pobytu kard. Karola Wojtyły w roku 1968 w Piasecznie postanowiono utworzyć szlak turystyczno-pielgrzymkowy ze stacjami informacyjnymi przy kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna. Pielgrzymując tym szlakiem będzie można czytać fragmenty papieskiej homilii. 
 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE postanowiła w tym roku przypomnieć o bohaterskich harcerzach, a w szczególności o Kazimierzu Piechowskim. Współorganizatorem imprezy jest Powiat Tczewski, a wsparcia udziela Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba.